صنایع مصرف کننده

صنایع آلمینیوم

یکی از صنایع کشور، صنایع ساخت و ریخته گری آلمینیوم، آهن و آلیاژ های مربوط به آن ها هستند.قطعات آلومینیومی را می‌توان به روش‌های ریخته گری ماسه ای، ریخته گری تحت فشار، کار سرد، (Cold Working) یا کار گرم (Hot Working) و اکستروژن ساخت.

صنایع نفت

نفت و مشتقات آن نه تنها در برآوردن نیازهای انسان در زمینه سوخت، انرژی و الیاف نقشی بنیادی دارد، بلکه پیدایش و تکامل صنایع گوناگون مهمی را موجب شده اند.

صنایع سیمان

سیمان‌های آهکی معمولا از ترکیبات سیلیکات و آلومینات‌های آهک تشکیل شده‌اند که هم بصورت طبیعی وجود دارند و هم قابل تولید در کارخانه‌های سیمان‌سازی هستند.کلسیم به عنوان منبع سیلیس و آلومینا از سنگ آهک و رس، یا خاکستر و شیل حاصل می شود. 

صنایع غذایی

یکی از صنایع مهم استراتژیک کشور، صنایع غذایی است که مهم ترین بحث در آن، حرکت در جهت افزایش کیفیت و هر چه سالم تر کردن تولیدات است.

صنایع شیشه و کاشی

ذخایر بی نظیر در معادن متعدد کشور، قیمت بسیار پایین انرژی نسبت به سایر کشورها و حمایت از صنعت گران داخلی، سبب افزایش چشم گیر ظرفیت های تولیدی ایران در زمینه ی صنعت نیروگاه های حرارتی شیشه و کاشی شده است.

کوره های حرارتی و تنش زدایی

قطعات پیچیده یا فولادهایی که میل به ترک خوردن دارند باید بلافاصله پس از جوشکاری و قبل از سرد شدن تا دمای پیشگرمی، در کوره های تنش زدایی قرار بگیرند. تنش‌زدایی حرارتی به معنای گرم کردن یک سازه تا دمای مناسب زیر حد بحرانی و سپس سرد کردن یکنواخت آن می‌باشد.